Pastorační plán farnosti

1. Naším cílem je přivádět ke Kristu, nejvyšší cíl je eucharistie a svátosti, ale také modlitba, Boží slovo, Bůh v druhém člověku, v přírodě. Máme zájem o všechny lidi.

Významná je práce kostelníků, ministrantů a akolytů.

2. Zajímají nás pravidelní účastníci bohoslužeb, ale kdo ví, zda by nebylo dobré přesunout důraz na vzdálené - je to v souladu s papežovou výzvou k pastoračnímu obrácení.

K tomuto směřovalo organizování kurzů Alfa, plesů a vánočních jarmarků.

3. Chceme budovat naši místní církev jako společenství, farnost jako "společenství", prolamovat anonymitu, roztříštěnost. V naší farnosti působí společenství seniorů, manželů,

Modliteb matek, živého růžence a společenství chval.

4. Cílem veškerých akcí by mělo být budování vztahů: ať jsou to brigády nebo jakékoliv činnosti ve farnosti. Farníci se zapojují do úklidu kostela a fary, sekání trávy, je možné navštívit nedělní „kavárnu“ a knihovnu nebo si zahrát fotbal.

5. Z dalších činností např. modlitebních, vzdělávacích, liturgických, hudebních je možné uvést práci varhaníků, chrámového sboru, scholy mládeže, Oveček.

6. Katecheze a vyučování náboženství má za cíl vést k víře děti, ale i jejich rodinné prostředí

Děti navštěvují ve škole předmět Náboženství, je pro ně připraven Nezbedný den, probíhá příprava na biřmování

7. Začlenit naši mládež a současně využívat jejich nasazení v jejich zájmových aktivitách (skaut, hasiči) pro pronikání evangelia do tohoto prostředí

8. Je třeba pamatovat na snoubence, manžele, rodiny, nabízet společenství jako setkání s Ježíšem v různých obdobích jejich života, být jim nablízku v krizích, povzbuzovat k životu pro druhé. V naší farnosti probíhají přípravy snoubenců, uskutečnil se kurz Manželské večery.

9. Budování společenství má za cíl větší vnímavost vůči potřebám druhých, abychom si všimli, že někdo trpí ekonomickou nouzí, nebo je nemocný, dostal se do samoty. K tomu je zaměřena charitativní činnost a spolupráce s Charitou Šumperk. Proběhla Tříkrálová sbírka, konají se benefiční koncerty. Možná je potřeba se připravit na nějakou formu pomoci, kdyby se radikálně zhoršila situace po pandemii.

10. Chceme začleňovat farníky z okolních malých farností. Pořádá se farní pouť, Noc kostelů, Mikuláš

11. Měnit mentalitu tak, aby se farnost stávala rodinou lidí, kteří se ujímají zodpovědnosti a vidí, že je větší radost dávat než brát.