.
Žehnání kříže na Rovinkách
(foto p.Gronych)
Příspěvek
pro Mary's Meals. (z modré pokladničky v kostele za období 3.8.2024- 18.10.2024). Všem dárcům Pán Bůh zaplať.
Pouhých
5⃣5⃣0⃣ Kč může pomoci nasytit jedno dítě po celý školní rok.
Novéna před zasvěcením Neposkvrněnému srdci
Panny Marie
Pastýřský list v PDF to ke stažení zde :
Pouť ke cti sv. Vavřince 2024
foto Člověk a Víra
Příspěvek pro Mary's Meals.
(z modré pokladničky v kostele za období 29.8.2023 -2.8.2024).
Všem dárcům Pán Bůh zaplať.
Pouhých 5⃣5⃣0⃣ Kč může pomoci nasytit jedno dítě
po celý školní rok.
V pondělí 8.července2024 jsme mohli přivítat při mši svaté
našeho nového pana faráře, otce Jana Faltýnka.
Vyprošujeme mu hojno Božího požehnání v jeho službě.
Eucharistické procesí z kaple sv.Josefa
v Hrabenově
do kostelíčku BožíhoTěla 2024
📷 J. Ptáček ml.
https://youtu.be/B5M9wgC2qW0
ČERVENÁ STŘEDA 2023
https://farnost-ruda.wbs.cz/Modlitby-matek.html
První svaté přijímání 2023
Eucharistické procesí - slavnost Božího Těla 9.června 2023
fotografie
Výtvarná soutěž pro žáky ZŠ
Svědectví sestry Terezky
( Zdislávky )
Mše svatá pro rodiny s dětmi na Štědrý den
( foto )
Koncert smyčcového orchestru ZUŠ Šumperk foto
*
Koncert smyčcového orchestru ZUŠ Šumperk video
*
Červená středa
foto
*
Mše svatá a adorace k 10.výročí biřmování
( další foto zde )
( video zde )
*
Pouť k Panně Marii Fatimské do Koclířova 14. května 2022 ( další foto ) Společenství Panny Marie Fatimské
*
Text k zasvěcení Ukrajiny a Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie
Vatikán zaslal biskupům dopis i text modlitby k úkonu zasvěcení Ukrajiny a Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, který povede papež František 25. března 2022 v 17.00. Svatý otec zároveň vyzval, aby se k tomuto obřadu připojili věřící po celém světě. Přinášíme oficiální český překlad textu úkonu zasvěcení i dopisu papeže Františka biskupům.
ÚKON ZASVĚCENÍ NEPOSKVRNĚNÉMU SRDCI PANNY MARIE
Maria, Matko Boží a Matko naše, v této přetěžké hodině se utíkáme k tobě. Ty jsi Matka, miluješ nás, znáš nás a víš o všem, co nám leží na srdci. Matko milosrdenství, tolikrát jsme zakusili tvou starostlivou péči, tvou přítomnost, přinášející pokoj, protože nás pokaždé přivedeš k Ježíši, knížeti Pokoje.
Zbloudili jsme na cestě pokoje. Zapomněli jsme na poučení z tragédií uplynulého století, na miliony padlých obětí světových válek. Nedostáli jsme závazkům, které jsme na sebe jako Společenství národů vzali, zrazujeme touhy po míru a naději jednotlivých národů a mladých lidí. Roznemohli jsme se žádostivostí, uzavřeli jsme se do svých nacionalistických zájmů, zatvrdili jsme se svou lhostejností, paralyzovali se egoismem. Zalíbilo se nám ignorovat Boha, žít ve svých lžích, živit svou agresivitu, utiskovat lidské životy a hromadit zbraně. Přitom všem jsme zapomněli, že jsme ochránci svého bližního, ochránci společného domova světa. Válkou jsme zpustošili zahradu Země, hříchem jsme zranili srdce našeho Pána, který si přeje, abychom si byli navzájem bratry a sestrami. Vůči všem a vůči všemu jsme se stali netečnými, s výjimkou svého já. Se zahanbením voláme: Odpusť nám, Pane!
Uprostřed bídy hříchu, vyčerpanosti a slabosti, tajemství nespravedlnosti zla a války, nám ty svatá Matko, opakuješ, že Bůh nás neopouští, naopak na nás stále láskyplně hledí, v touze odpustit nám, pomoci nám znovu vstát. Vždyť nám daroval Tebe a ve Tvém Neposkvrněném srdci vytvořil útočiště pro církev a pro lidstvo.
Byla jsi nám dána z Boží dobroty, abys nás těch nejdrsnějších zvratech dějin vedla za ruku.
Utíkáme se proto k tobě, tlučeme na dveře tvého srdce my, tvé milované děti, za kterými se neúnavně v každé době vydáváš a zveš je, aby se obrátily. Přijď na pomoc v této temné hodině a povzbuď nás. Zopakuj každému z nás: „Cožpak tu nejsem já, tvoje matka?“ Ty dokážeš zlomit okovy našeho srdce, strhnout hradby naší doby. V tebe vkládáme svou důvěru. Máme jistotu, že zvláště ve chvíli zkoušky neodmítneš naše úpěnlivé prosby a přispěcháš nám na pomoc.
Tak tomu bylo i v Káně Galilejské, kdy jsi uspíšila hodinu Ježíšova zásahu a ukázala tak světu jeho první znamení. Když se svatební slavnost proměnila ve smutek, řekla jsi: „Už nemají víno“ (Jan 2,3). Pověz to znovu Bohu, Matko, protože víno naší naděje se vyprázdnilo, radost pohasla, bratrství se rozptýlilo. Provinili jsme se proti lidskosti, poničili jsme mír. Stali jsme se schopnými jakéhokoli násilí, jakékoli destrukce. Naléhavě potřebujeme tvou mateřskou pomoc.
Přijmi tedy, Matko, tuto naši úpěnlivou prosbu.
Hvězdo mořská, nedopusť, abychom ztroskotali v bouři války.
Archo nové úmluvy, buď inspirací našim plánům a cestou ke smíření.
Země Nebe, přiveď na svět znovu Boží svornost.
Uhas nenávist, umlč mstu, nauč nás odpuštění.
Osvoboď nás od války, uchraň svět jaderné hrozby.
Královno růžence, oživ v nás touhu po modlitbě a po lásce.
Královno lidské rodiny, ukaž národům cestu bratrství.
Královno míru, získej světu mír.
Kéž tvůj pláč, Matko, pohne naším zatvrzelým srdcem. Slzy, které jsi pro nás vylila, ať dají znovu rozkvést tomuto údolí, které spálila naše nenávist. I když řinčení zbraní neutichá, tvá modlitba ať nás dovede k pokoji. Svou mateřskou dlaní se dotkni všech trpících, všech, kdo prchají uprostřed bombardování. Ve své mateřské náruči potěš ty, kdo jsou nuceni opustit svůj domov, svou zem. Tvé bolestné srdce ať v nás probudí soucit a pomůže nám otevřít naše domovy, abychom se ujali zraněných a odvržených lidí.
Svatá Boží Matko, stojící pod křížem, Ježíš pohleděl na učedníka stojícího vedle tebe a řekl ti: „Hle, tvůj syn“ (Jan 19,26). Svěřil ti tak každého z nás. Učedníkovi, a v něm každému z nás, řekl: „Hle, tvá matka“ (verš 27). Matko, toužíme tě nyní přivést do svého života a do svých dějin. Lidstvo, zničené a ztrápené, stojí pod křížem spolu s tebou. Chce se svěřit tobě, skrze tebe se zasvětit Kristu. Ukrajinský národ a ruský národ tě s láskou uctívá, k tobě se utíká. Pro ně, a pro všechny národy ničené válkou, hladem, nespravedlností a bídou, zní tlukot tvého srdce.
Matko Boží a Matko naše, proto se svěřujeme tobě a zasvěcujeme tvému Neposkvrněnému srdci nás samotné, církev a celé lidstvo, zvláště Rusko a Ukrajinu. Přijmi tento náš úkon, který vykonáváme s láskou a důvěrou, dej, ať skončí válka, zajisti světu mír. Tvé „ano“, které jsi ze srdce vyslovila, otevřelo brány dějin Knížeti pokoje. Věříme, že skrze tvé srdce se znovu vrátí mír. Tobě proto zasvěcujeme budoucnost celé lidské rodiny, potřeby a očekávání lidí, úzkosti i naděje světa.
Skrze tebe ať se na zemi rozhostí Boží milosrdenství a pokojný tep míru začne znovu pulsovat v našich dnech. Ženo, která jsi opakovala své „ano“, na kterou sestoupil Duch Svatý, uveď nás do Božské harmonie. Ty, která jsi životodárným pramenem naděje, napoj naše žíznívá srdce. Ty, která jsi utvářela Ježíšovo lidství, učiň z nás tvůrce společenství, ty, která jsi kráčela po našich cestách, doveď nás na stezku pokoje Amen.
*
Oprava kříže nad Hrabenovem ke Kostelíčku.
Červená středa - REDWEDNESDAY
Dne 24.listopadu 2021
si chceme připomenout a společně se modlit s celým světem za všechny,
kdo jsou pronásledováni pro své náboženské přesvědčení.
Červené světlo(nasvícení věže kostela) symbolizuje krev trpících pro víru.
V 17.30 - modlitba bolestného růžence
V 18.00 - MŠE SVATÁ
Zveme všechny, kdo by se chtěli připojit v modlitbě.
*
Vigilie ,,ZA POČATÝ LIDSKÝ ŽIVOT ''.
Před jedenácti lety se z popudu papeže Benedikta XVI. v předvečer začátku doby adventní
na celém světě slavila první Vigilie ,,ZA POČATÝ LIDSKÝ ŽIVOT ''.
Rádi bychom ji i my společně slavili letos u nás v Rudě nad Mor. ,
v sobotu 27. listopadu 2021.
V 19.30 před vystavenou NEJSVĚTĚJŠÍ SVÁTOSTÍ OLTÁŘNÍ po krátké tiché adoraci se společně pomodlíme ,,Korunku k Božímu milosrdenství''.
Všichni jste srdečně zváni.
*
Říjen - měsíc posvátného růžence
Srdečně vás zveme v měsíci říjnu každé úterý v 18.hod ke společné modlitbě posvátného růžence v kostele sv. Vavřince v Rudě nad Mor.
Každý může vložit do této společné modlitby i své osobní úmysly.
*
S růžencem vstupujeme do Mariiny školy, abychom se tu dali uvésti do kontemplace
krásy Kristovy tváře a zakoušeli hloubky jeho lásky.
Prostřednictvím růžence získáváme množství milostí, jako kdybychom ji přijímali přímo z rukou Vykupitelovy matky.
Ó Maria, Královno posvátného růžence, oroduj za nás.
Poselství Svatého otce Františka ke 107. světovému dni migrantů a uprchlíků
Překlad celého textu poselství papeže Františka ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, který letos připadá na neděli 26. září 2021.
*
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScf0Ke_hmiMDumUuZWuTShNJEvVOdw_2MPpc6MHAHPQA9SSVA/viewform
*
*
Zdravím Vás a prosím o modlitbu. Je to strýček pana Kobzy, bratr jeho tatínka..... z Rudy.
*
Julek, svatá Anežka a Veselý....
Je začátek listopadu1989. Vrcholí přípravy na svatořečení Anežky České. Julek Vaga, šumperský úplně ochrnutý tajný dominikánský terciář, který sám nemůže do Říma jet, mi sehnal potřebné dolary na cestu, abych mohla jet já. Já zase sháním doporučení na cestu od svého zaměstnavatele. Jako učitelka v lidové škole umění je mým zaměstnavatelem odbor školství. Vracejí mi žádost dvakrát s vysvětlením, že za mě nemá kdo učit. Zasahuje sám soudruh ředitel - bude za mě učit osobně. Potřetí se žádanka vrátila tentokrát bez vysvětlení. Posílená svatými svátostmi se osobně vypravuji na příslušný úřad. „Soudruhu inspektore,“ říkám odvážně, „proč mě nechcete na ten zájezd pustit? Špatně pracuji?“ Odpověď mlčení... „Já vím, proč mě tam nechcete pustit. Je to zájezd na svatořečení Anežky České, který pořádá pražské arcibiskupství! Já tam prostě chci jet za každou cenu, klidně mě ze školství vyhoďte!“ Byl hodný, vyřídil to se šéfem odboru sám, mohla jsem odjet.
Byly jsme čtyři děvčata, tři rodné sestry a já. Naším úkolem bylo dovézt autobus poutníků do Říma. Na hlavním nádraží v Praze, kde byl sraz, nás vítali východní Němci stěhující se na západ. Na hranicích nás vítali celníci se samopaly. V nás malá dušička, že nás na poslední chvíli nepustí. Jeden na nás křičel: „Soudruzi, pamatujte si, až se budete vracet, tak jen tři kusy náboženské literatury na osobu! Jinak máte průšvih!“
Řím jsme v noci objeli osmkrát, než jsme našli příslušné místo k ubytování. Bohužel měli obsazeno. Tolik poutníků nikdo nečekal. Odvezli jsme poutníky 20 kilometrů za Řím k francouzským sestřičkám. Spali jsme na zemi. Pan inženýr Vojtěch Kološ tehdy spal na stole a pomáhal tišit a konejšit unavené poutníky. Tehdy jsem netušila, že je tajně vysvěcený kněz a pozdější šumperský pan děkan! Vzpomínám na krásné české a moravské kroje, které si v ulicích Říma fotil celý svět, na české mariánské písně, které zněly v římských ulicích, když jsme se scházeli v den svatořečení na svatopetrské náměstí.
Audience s Janem Pavlem II v hale Pavla VI. Deset tisíc poutníků z Československa, krajané z emigrace, zástupci komunistické vlády,moderování Tomáše Halíka - tehdy jsme netušili, kdo to je. Pan kardinál František Tomášek jde, pokleká a pokládá hlavu do papežova klína. Dovedl až sem celý náš národ. Pláčeme radostí, když ho papež pozvedl a celého skryl ve svém náručí. Papež mi žehná osobně, stojím na pokraji uličky, kam mě malou, protlačil nynější pan biskup Antonín Basler, a podává mi růženec. „Nezapomeňte, Češi,“ volá papež, „až bude Anežka svatořečena, bude v Čechách dobře. Nebojte se!“ Papež se třikrát se vrací a na naše volání odpovídá a slibuje: „Přijedu!“
A ještě ten Veselý z nadpisu. Není to chyba tisku. Chceme ukázat poutníkům před odjezdem z Říma alespoň Andělský hrad. Jdeme přeplněnými ulicemi s poutníky naznačeným směrem. Najednou se ozve srdceryvný výkřik: „Mařenko!“A „cosi“ velkého, bílého, chytá naši poutnici Mařenku do náruče. Byl to emigrant Otec Jiří Maria Veselý, dominikán, který na ulici poznal svoji spolužačku ze školy! Provede nás s odborným výkladem i humorem sobě vlastním po městě. Končíme na tržnici. „Tak si honem něco kupte na památku, děvčata,“ hlaholí. „Ale my nemáme za co, musíme zaplatit ubytování.“ „Tak to tedy ne! Peníze si nechte. Zařídím to.“ U pana biskupa Škarvady vyprosil, že nám naši krajané z emigrace celou pouť zaplatili. Koupila jsem si krásný šátek. Pokaždé, když ho beru do ruky, vzpomínám na Otce Veselého, kterého na sklonku života dochovali olomoučtí bratři dominikáni, a kterému jsem mohla za všechno osobně poděkovat.
Vracíme se domů. Nádherná krajina zalitá sluncem, bílé Alpy, zelená tráva, pasoucí se ovečky. Řidič zesiluje rádio: „Padla berlínská zeď! „Že by měl papež přece jen pravdu,“ myslíme si, a hned bereme do rukou růženec...A ještě tečka na konec. Na schůzi OV KSČ křičel tehdejší tajemník: „Soudruzi, to je skandál! Jak jste mohli pustit na takovou akci učitelku!“ Děkuji všem, kteří mi k té cestě pomohli. Byla to nezasloužená velká milost, která ovlivnila celý můj další život....
Po třiceti letech jedu do Říma poděkovat. Za to, že mi děti přestaly říkat soudružko učitelko, za to, že mohu učit děti ve škole o hodnotách, které vyznávám, za to, že mohu učit ve školách náboženství, za své povolání k zasvěcenému životu, za všechno krásné a dobré, co mi Bůh v životě dopřál. Buďte vděční se mnou a radujme se, neboť na nás čeká ještě krásnější budoucnost!
s. Lenka Bernadetta Nezbedová, Dílo blažené Zdislavy
***
*
*
***
dokument ,,AVE MARIA "
***
https://hnutiprozivot.cz/modlitby-za-nejmensi?fbclid=IwAR0gnfHLtN81bV9eBKrnBEiLe-k ZEnJZRQuaC_HJelSiDXh9S3Hbiz5ldoM
*
PAPEŽ FRANTIŠEK ,,NIKDY NEURÁŽEJME RODIČE "
https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/180919papez-frantisek-nikdy-neurazejme-rodice
*
List papeže Františka Božímu lidu
,, Vyzývám celý svatý Boží lid k pokání v modlitbě a postu podle Pánova přikázání ,,
,,Tímto způsobem se ukáže poslání, ke kterému jsme byli povoláni, totiž být „znamenín a nástrojem vnitřního spojení s Bohem a jednoty celého lidstva“ (Lumen gentium,1).,,
,,Trpí-li jeden úd, trpí s ním všechny ostatní údy“, řekl nám svatý Pavel. Modlitebním a kajícným postojem můžeme nastolit osobní a komunitní souzvuk s touto výzvou, aby mezi námi vzrůstaly dary, jakými jsou soucit, spravedlnost, prevence a náprava. Maria dokázala stát u paty Synova kříže, a to nijak obyčejně, nýbrž pevně na nohou. Když zakoušíme zoufalství, vyvolané těmito církevními ranami, prospěje nám, jestliže se spolu s Marií „budeme více věnovat modlitbě“ (sv. Ignác z Loyoly, Duchovní cvičení, 319), se snahou růst v lásce a věrnosti církvi. Ona, první učednice, nás všechny učedníky učí, jak se máme chovat tváří v tváří utrpení nevinných, aniž bychom zbaběle utekli. Hledět na Marii znamená učit se, kde a jak má Kristův učedník stát.,,
*
Papež František vyzývá k modlitbě za Kéralu
*
STRACH JE NEPŘÍTELEM NAŠÍ VYROVNANOSTI
BŮH MŮŽE ZMĚNIT V DOBRO VŠE,CO JE V MÉM ŽIVOTĚ ZLÉ
Vyrovnanost a pokoj v našem životě má mnoho nepřátel. Jedním z nich je strach. Pokud ale jako křesťan věřím, že mě Bůh miluje – čeho bych se měla bát? Jsem v jeho rukou. A dokonce ani smrt už nevypadá tak hrozivě a cize: Jsem jako unavený, utrmácený pocestný, který jednou na konci své cesty padne do Boží náruče! Terezie z Lisieux říká: „Já nemám strach... Pro mne si nepřijde smrt, ale Bůh“
Bůh mě miluje tolik, že chce dokonce změnit v dobro vše, co je v mém životě zlé, co za nic nestojí, co jsem zkazila. V okamžicích strachu Mohu zastavit neřízený příval svých myšlenek a tiše opakovat „Ježíši“, nebo jakékoliv jiné modlitby.
Když u vás usne kočka,
znamená to, že vám důvěřuje
Pokoj vychází z důvěry. Když kočka, která je od přírody podezřívavá, k vám přijde a usne, znamená to, že se u vás cítí bezpečně, že vám důvěřuje a ví, že chcete její dobro. Dítě, které klidně spí v autobuse v náruči své matky, ví, že ho chrání a dává na ně pozor. Mohu si vychutnávat radost z túry se svým manželem, protože vím, že mě dovede zpět k autu (není jako já – já jsem schopna se ztratit na parkovišti v centru města).
Můžeme pochybovat o všem: o světě, o ostatních, o sobě i o Bohu. Můžeme vidět zlo všude. Tenhle člověk, co mě pozoruje... chce mi snad ukrást kabelku? Když půjdu přes tuto lávku, nezřítí se se mnou? Ten jogurt už je pár dní prošlý, co když se otrávím? Ano, mohu si otrávit život a znepříjemnit ho i ostatním! Mohu si ale zvolit i důvěru a žít v pokoji. Znamená to riskovat, je to sázka. Ale prvním hráčem v podstatě toho všeho je Bůh. Nestvořil snad člověka a nevsadil na naprosto bláznivou věc, že ho člověk bude milovat?
Strach mě obkličuje,
úzkost mě svírá, ale …
Strach mě mnohdy obkličuje,
úzkost mě svírá,
ale Bůh je větší než můj strach,
je větší než moje úzkost.
Svět na mě naléhá,
ale Bůh je větší než tento svět.
A když se schoulím
do klína svého nebeského Otce,
svět se pro mě znovu stává
krásným místem pro život.
Se svolením zpracováno podle knihy
Odile Haumonté, Všední život s Duchem Svatým
Redakčně upraveno
Na příkladech z vlastního života i z života křesťanů z historie (Jan Pavel II., Terezie z Lisieux aj.) autorka knihy ukazuje, jak nám Duch Svatý pomáhá v konkrétních situacích všedních dnů. Zmiňuje také nejčastější nástrahy a překážky v přijetí jeho darů a nabízí řešení, jak s těmito překážkami bojovat.
*
Nová apoštolská exhortace papeže Františka Gaudete et exsultate (Radujte se a jásejte) –
O povolání ke svatosti v dnešním světě ke stažení v pdf zde👇:
*
Výprava Králíky 3. března 2018
*
Společenství Živého růžence
Modlitba růžence
Růženec je starobylá modlitba křesťanů, jejímž původcem je svatý Dominik, který jej začátkem
12. století obdržel od Panny Marie. Při modlitbě růžence přemýšlíme nad tím, co dobrého pro nás
Bůh vykonal. Pět tajemství radostného růžence nám připomíná události Ježíšova dětství, růženec
světla rozjímá o životě Pána Ježíše, bolestný o Ježíšově utrpení a slavný o slávě Vzkříšení.
Dohromady dvacet desátků.
Růženec je modlitba velmi užitečná, rozhodně nejde jen o bezduché odříkávání zbožných slovíček.
Zahrnuje mnoho rozměrů:
1) Modlitba ústní – s důvěrou v srdci prosíme Boha na přímluvu Panny Marie, používáme slova,
která se modlily už celé generace v církvi, která pocházejí z Písma svatého nebo z tradice církve.
2) Modlitba rozjímavá – motivy jednotlivých tajemství nám nabízejí možnost přemítat o
důležitých událostech ze života Pána Ježíše a Panny Marie. Ve chvíli recitace desátku můžeme hledat
inspiraci pro náš život, jak se učit reagovat podobně moudře.
3) Modlitba kontemplativní – je modlitba blízkého a důvěrného setkání duše a Boha, kdy člověk
hledá odpočinutí, nepotřebuje mnoho slov ani mnoho myšlenek, ale ví, že nalézá u svého tvůrce
porozumění a odchází posílen do dalšího života.
„Neboť kde jsou dva nebo tři shromážděni ve jménu mém, tam jsem já uprostřed nich.“ Mt
18,20
Modleme se tedy společně živý růženec za naše rodiny, na naše osobní úmysly, za naši farnost i
celou obec, za nemocné a trpící, za nenarozené děti, za pronásledované křesťany, za mír a také na
úmysl Svatého otce.
Živý růženec
Když se domluví dvacet lidí a každý slíbí, že se každý den pomodlí jeden desátek s určeným
tajemstvím, říká se, že vznikla modlitební růže a že se všichni společně modlí živý růženec. Nemá-li
někdo čas či možnost modlit se desátek na kolenou před obrazem nebo sochou Panny Marie, může
se ho pomodlit během práce, na cestě, apod. Kdo se modlí celý růženec, nemusí přidávat desátek
navíc, ale má rozjímat o tajemství, které je mu přiděleno.
Věřící, modlící se první desátek, začíná úvodem k růženci: Apoštolským vyznáním víry - Věřím
v Boha, modlitbou Otče náš, třikrát Zdrávas, Maria a chválou k nejsvětější Trojici - Sláva Otci.
Věřící, který se modlí pátý desátek, přidává Zdrávas, Královno a závěrečnou modlitbu.
Jestliže se někdo z vážných důvodů rozhodne nemodlit se již svůj desátek, má sdělit své rozhodnutí
vedoucímu růžence, aby mohl dát jeho desátek někomu jinému, aby byl růženec úplný.
Pobožnost Živého růžence byla zavedena v roce 1826 ve Francii Pavlínou Jaricotovou a je zasvěcena
sv. Filoméně, kterou papež Řehoř XVI. jmenoval patronkou a ochránkyní této pobožnosti.
Živý růženec v naší farnosti
V naší farnosti jsou dvě skupiny živého růžence: v Olšanech tvoří společenství živého růžence 20
členů. Kartičky s desátky si předáváme vždy na konci měsíce. V Hrabenově a Hosticích je skupina
20 členů. Za členy živého růžence a jejich rodiny dáváme pravidelně sloužit mši svatou.
Živý růženec není uzavřeným společenstvím.
Pokud by se našlo alespoň několik dalších zájemců, mohli bychom rozšířit společenství o další živý růženec. Zúčastnit se mohou děti i dospělí, na věku nezáleží. Všichni jste vítáni. V případě zájmu se obraťte na pana faráře.
*
MODLITBY 24-7 za pronásledované čínské křesťany - info
ROZPIS MODLTITEB
PETICE - otevřený dopis předsedům obou komor Parlamentu ČR
ve věci azylu čísnských křesťanů
*
*
První soboty podle zjevení ctihodné služebnice Boží sestry Konsoláty Betrone
Sté výročí zjevení Panny Marie ve Fatimě si někteří připomenou poutí do Fatimy, jiní při putování Fatimské sochy diecézí. Obojí vyvrcholí zasvěcením Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Už řada papežů zasvětila svět i různé národy včetně Ruska Panně Marii, jak si to přála. I my jsme jí zasvětili náš národ na Velehradě při cyrilometodějské pouti v roce 1993, kdy vznikla současná Česká republika. Při 25. výročí bychom rádi po řádné přípravě zasvěcení národa obnovili. Čas příštích devíti měsíců nabízí pozvání k osobní přípravě slavením novény prvních sobot v měsíci. Zvažte, jestli právě Vy nebo Vaši farníci nepotřebujete dary, které Spasitel slíbil těm, kteří slaví devět prvních sobot v měsíci. – „Všechno, co od mého Srdce vyprošují skrze Srdce mé Matky, jim udělím ještě bě- hem novény, když o to prosí s důvěrou. – Ve všech životních okolnostech pocítí podporu a požehnání mé Matky. – Mír, porozumění a láska zavládne v duších a rodinách. – V rodinách nebude svárů, zklamání a nespravedlnosti. – Manželé se nebudou rozvádět a rozvedení se zase vrátí k sobě. – Rodiny si budou rozumět a až do konce vytrvají v pravé víře. – Matky v požehnaném stavu zakusí zvláštní ochranu mé Matky a dosáhnou všeho, co pro sebe a své dítě vyprošují. – Chudým se dostane příbytku a chleba. – Duše získají zálibu v modlitbě a utrpení a naučí se milovat Boha, bližního i nepřítele. – Hříšníci se obrátí bez zvláštních překážek, i když je pro ně novéna konána jinou osobou. – Hříšníci neupadnou znovu do svých dřívějších hříchů a dosáhnou nejen odpuštění hříchů, ale dokonalou lítostí a láskou získají znovu křestní nevinnost. – Kdo tuto novénu vykoná v křestní nevinnosti, ani potom nebude mé Srdce urážet žádným těžkým hříchem až do smrti. – Duše, která se upřímně obrátí k Bohu, ujde nejenom věčné záhubě, ale i očistci. – Vlažné duše zanechají své vlažnosti, vytrvají v horlivosti a v krátké době dosáhnou nejvyšší dokonalosti a svatosti. – Když rodiče nebo některý člen rodiny vykoná tuto novénu, nebude žádné dítě ani nikdo jiný z rodiny zavržen. – Z mládeže obdrží mnozí povolání k duchovnímu stavu. – Nevěřící obdrží milost víry a bloudící se zase vrátí k pravé církvi. – Duchovní a řeholníci zůstanou věrni svému povolání. Ti, kteří se zpronevěřili svému povolání, obdrží milost pokání a návratu. – Rodiče a představení obdrží pomoc nejen v duchovních, ale i v hmotných starostech. – Duše se lehce vyprostí z pokušení těla, světa a ďábla. – Pyšní se v krátké době stanou pokornými, nenávistní se naplní láskou. – Horlivé duše zakusí lahodu modlitby a oběti, neklid, strach nebo zoufalství je nebude trápit. – Umírající budou z tohoto světa odcházet bez smrtelného zápasu a bez útoků ďábla. Náhlá a nenadálá smrt je nepřekvapí. – Umírající dostanou tak velkou touhu po věčném životě, že se odevzdají do mé vůle a klidně zesnou v náručí mé Matky. – Při soudu zakusí zvláštní ochranu mé Matky. – Duše obdrží milost, aby nad mým utrpením a bolestmi mé Matky pocítily vnitřní soucit a lásku. – Ti, kteří touží po dokonalosti, obdrží jako vyznamenání hlavní ctnosti mé Matky: pokoru, čistotu, lásku. – Bude je provázet uklidnění, vnitřní a vnější radost ve zdraví a v nemoci. – Duchovní osoby obdrží milost, aby neustále prožívaly přítomnost mé Matky, jakož i moji přítomnost bez zvláštních obtíží. – Duše, které pokročily ve sjednocení se mnou, obdrží milost, že pocítí, že nežijí ony, ale já v nich – to znamená: miluji jejich srdcem, modlím se jejich duší, mluvím jejich jazykem, sloužím celou jejich bytostí. – Ony poznají, že vše dobré, krásné, svaté, pokorné, mírné, poslušné, štěstí a divotvornost v jejich nitru jsem já sám. Já Všemohoucí, Nekonečný, Samovládce, jediný Bůh, jediná Láska. – Duše, které vykonají tuto novénu, budou po celou věčnost zářit jako lilie kolem Neposkvrněného Srdce mé Matky. – Já, Boží Beránek, s Otcem i Duchem Svatým se budu věčně radovat z těchto duší, které září na Neposkvrněném Srdci mé Matky jako lilie a skrze mé Nejsvětější Srdce dojdou věčné slávy. – Duchovní osoby budou v úkonech víry a ctnostném životě snadno postupovat. Jestli duše chtějí, aby se má zaslíbení naplnila, ať milují a uctívají Neposkvrněné Srdce mé Matky. To budou dokazovat tím, že budou po devět po sobě jdoucích prvních sobot měsíce po kající přípravě přijímat mé Tělo s úmyslem, aby usmiřovali mé Božské Srdce spojené s Neposkvrněným Srdcem mé Matky.” Co k tomu dodat? Žádá se sv. zpověď, sv. přijímání, modlitba růžence a čtvrthodinka smírného rozjímání o tajemstvích sv. růžence. Svatou zpověď se smírným úmyslem sta- čí vykonat v týdnu před první sobotou. Rozjímání může nahradit čtvrthodinka duchovní četby o jednom nebo o více tajemstvích. Jde o první soboty v měsíci, a ne vždy o soboty po prvním pátku. Děkuji všem, kteří přijmou pozvání k tomuto kroku duchovní obnovy, a všem ze srdce žehnám arcibiskup Jan
ZÁSVĚTNÁ MODLITBA
Panno Maria, Matko Boží, zasvěcuji se Tvému Neposkvrněnému Srdci se vším, co jsem a co mám. Přijmi mě pod svou mateřskou ochranu. Uchraň mě ode všech nebezpečí. Pomáhej mi přemáhat pokušení, která mě svádějí ke zlému, abych si zachoval čistotu duše i těla. Tvé Neposkvrněné Srdce ať je mým útočištěm a cestou, která mne vede k Bohu. Vypros mi milost, abych se z lásky k Ježíši často modlil a obětoval za obrácení hříšníků a na smír za hříchy proti Tvému Neposkvrněnému Srdci. Ve spojení s Tebou chci žít v dokonalé oddanosti Nejsvětější Trojici. V ni věřím, jí se klaním a ji miluji. Amen.
*
V rámci akce ŽIVÝ BETLÉM pořádané naší farností proběhne také sbírka na nemocného vozíčkáře Petra Krystka.
Tuto veřejnou sbírku zaštítila Charita Zábřeh a je možné přispět už nyní na jejich transparentní účet. Více informací zde:
Od 6.12.2017 do 31.12.2017 budeme v rámci veřejné sbírky sbírat finanční prostředky pro pana Petra Krystka na sbírkovém transparentním účtu číslo:
5577830001/5500 (je vedený u RaiffeisenBank Šumperk)
platby pro Petra budou prováděny pod variabilním symbolem 1961.
Odkaz pro kontrolu pohybů na bankovním účtu je zde
https://www.rb.cz/o-nas/povinne-uverejnovane-informace/transparentni-ucty?mvcPath=transactions&accountNumber=5577830001 .
Pokud dárce potřebuje potvrzení o svém daru pro daňové účely, může si o něj napsat na email: ucetni@charitazabreh.cz)
Veřejnou sbírku s názvem "Podpora služeb Charity Zábřeh, nákup nových zdravotnických, rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, přímá pomoc potřebným lidem v nouzi (lidem postiženým živelnou nebo přírodní katastrofou, vážným nebo vzácným onemocněním)" konáme dle rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje č. j. KUOK/67574/2013/OE/400 ze dne 26.7.2013 a v souladu s platnými právními předpisy, zejména pak zákona 117/2001 Sb. O veřejných sbírkách.
*
*
Výlet s dětmi z náboženství
*
Národní pouť do Krakova - film
*
Národní pouť do Krakova - fotky
*
Duhové srdce 2016
*
Pouť ke Svaté Trojici.
*
Svatý rok milosrdenství
*
Ruda nad Moravou (kostel)
*
-----------------------------------------------------------
*
⇒Hrabenovský Kostelíček, kolem něho černý les....
zpívají si dodnes s chutí mnozí z vás, i když Kostelíček Božího Těla patřil a patří od svého vzniku ve 13. století do farnosti Bludov.
Věřící z celého šumperského děkanátu se sešli v sobotu 6. června se svými kněžími u kapličky v Hrabenově, aby se ve slavnostním eucharistickém průvodu vydali na toto poutní místo, které stojí na rozhraní několika farností. Šumperský pan děkan Slawomir Sulowski pozval všechny lidi dobré vůle, aby vzdali poctu Kristu v Nejsvětější Svátosti Oltářní, stejně jako to udělali naši předkové, když v ten samý den před sedmdesáti lety putovali z Rudy, aby poděkovali za skončení Druhé světové války.
Moravští muzikanti Stanislava Bartoška, družičky, pan děkan s monstrancí pod slavnostním baldachýnem, kněží, ministranti a množství lidí z celého okolí se za zvuku písní a modliteb vydali na cestu, která má být obrazem našeho putování životem, putování Božího lidu za Kristem do nebeského domova. Chválili jsme Boha za dar života, za dar víry, za krásnou přírodu a všechny lidi dobré vůle. Kněží vynesli eucharistii až na Háj, odkud žehnali celému kraji a prosili za mír ve světě, v naší společnosti a v našich rodinách.
O další program se postarali děti z Rudy. Zahráli s velkou chutí Pohádku o vzniku Kostelíčka. PhDr. Stanislav Balík k tomu přidal poutavou a zajímavou přednášku o pohnutých dějinách tohoto poutního místa. Následovala mše svatá, při níž zazněla povzbudivá slova P. Adama Ruckého, bývalého spirituála kněžského semináře v Olomouci: „Ten kdo přijímá Krista v eucharistii, má být Kristem pro druhé lidi a má být dobrý jako chléb. Jedině láska může proměnit náš svět, naši obec, naše rodiny a vztahy, naši společnost.!“
Nechybělo ani dobré občerstvení, o které se postaraly obětavé šumperské ženy. Byl to krásný den vzájemné lidské i křesťanské pospolitosti.
Les už nebyl černý, ale krásně zelený, vše vonělo, čistá vodička z pramene byla studená, ptáci zpívali....inu, je u nás doma krásně....
Čechy krásné, Čechy mé....
Lenka Nezbedová
*
U příležitosti diecézního eucharistického kongresu dne 16. května 2015 založil olomoucký arcibiskup Jan Graubner společenství adorátorů olomoucké arcidiecéze nazvané „Eucharistická hodina“. Přihlásit se do něj může každý diecezán – laik i duchovní, dospělý i dítě – nejlépe prostřednictvím své farnosti. Plné znění dekretu, který shrnuje zásady tohoto společenství:
http://www.ado.cz/clanek/eucharisticka-hodina-prihlasovani-do-spolecenstvi-adoratoru-jeho-zasady
***
*
⇒Dotek krásy,
aneb
malé ohlédnutí za Nocí kostelů 2015
„Proč zvoní v pátek odpoledne zvony na kostele ?“ zeptal se 29. května o půl páté možná leckdo z vás. To zvony zvaly do kostela všechny lidi dobré vůle, aby se nadýchali atmosféry, která na tomto místě panuje. Kostel je dominantou obce, je to krásná stavba, která již dvě století svědčí o obětavosti a umění našich předků. Tento den však nešlo jen o obdiv ke krásné architektuře, nešlo jen o krásný pohled na nové zvony a o výhled na krásy okolní krajiny z kostelní věže, která byla díky obětavosti místních skautů otevřena, ale všichni návštěvníci se mohli dotknout krásy různého druhu, která byla pro vnímavá srdce připravena v bohatém programu, který se nesl v duchu hesel: Děti, do kostela patří, Chvála za radost ze života,
Ježíš v liturgickém roce a Chci Pane chválit tě..
Hned při vstupu do kostela jsme mohli obdivovat krásné obrazy pana ředitele školy Zdeňka Klimeše. Mnozí by nevěřili, jak se umí krásně dívat na svět, na krásu zákoutí naší obce, často skrytou povrchnímu a lhostejnému pohledu kolemjdoucích. Jeho obrazy jsou plné jasných barev, jakoby chtěly otevřít naše oči, aby neviděly jen šedivou a nudnou současnost. Linie jeho kreseb nejsou strohé, ale měkké, jeho obrazy jsou moderní, ale přesto srozumitelné... Děkujeme za tento dotek krásy, Pane Malíři!
Druhý dotek krásy připravily naše děti. Před krásnými kulisami zahrály pohádku o Vzniku Kostelíčka nad Hrabenovem, napsanou podle místní pověsti. Včely na tom místě vytvořily z vosku monstranci kolem hostie, kterou tam vytrousili zloději, když vykradli rudský kostel. Dětský sbor Ovečky k tomu ještě zazpíval a zahrál několik krásných písní.
Třetí dotek krásy patřil hudbě a zpěvu. Téměř padesát muzikantů ze Základní umělecké školy v Šumperku přijelo předvést nastudování Dětské symfonie Josefa Haydna a Hudbu k ohňostroji G. F. Händla. Ohňostroj potlesku sklidil orchestr plným právem. Na závěr se k orchestru přidal chrámový sbor a odlehčil náladu večera písní z filmu Sestra v akci, neboť i humor do kostela patří!
Další dotek krásy byl veden ve vážnějším duchu. Chrámový sbor začal krásným pozváním: „Otvírejte brány Kristu, nebojte se je otevřít, nebojte se otevřít dokořán srdce svá s Boží lásce,“ tedy slovy všem známého Jana Pavla II. Pak pokračoval skladbami vánočními, postními a velikonočními, nechyběla vzpomínka na patrona našeho kostela svatého Vavřince a Paní Zdislavu, svatořečenou na svatém Kopečku právě před dvaceti lety. Chrámový sbor dozpíval přáním: „Zář tváře tvé, Kriste, ať svítí v tmách!“ Tmách války na Ukrajině, v tmách nemocných, opuštěných a zapomenutých...
Naše mládež svými písněmi připravila další dotek krásy: „Pán potřebuje můj život, mladé srdce plné nadšení, samotu duše i kapky potu.“ Dotknuti krásou mládí a jejich elánem a nadšením jsme se za tmavé noci vraceli domů. Prozářeni světlem vzájemné lásky, obětavosti a porozumění. Tři stovky lidí, které ten den kostelem prošlo se dotklo Krásy.... Mohou o ní přemýšlet.....
Třeba o tom, že v kostele jsou vítáni všichni s otevřenou náručí....
Lenka Nezbedová
*
*Malé zamyšlení o třech velkých májových dnech....
aneb
Diecézní eucharistický kongres mýma očima...
„Prosím tě, a co je to vlastně ten eucharistický kongres?“ zeptala se mě jedna maminka po zkoušce chrámového sboru. Hledám slova a vysvětluji, že ho vyhlásili naši biskupové, aby podpořili hloubku našeho duchovního života, aby ukázali na zdroj, odkud pramení náš život v církvi, odkud pramení a kam směřují všechny naše aktivity. „Eucharistie je zdroj života, je to to nejdražší, co zde na světě můžeme mít,“ dodávám ještě...
Večer doma vzpomínám na chvíle, které jsem mohla strávit od mládí před eucharistií v tichu kostela a kolik něhy a lásky se mi od Ježíše v těchto setkáních dostalo. Je mi útěchou, že i v naší Štědrákově Lhotě žije s námi ve svatostánku, nejsem tu osamělá. A pak vzpomínám, jak v dobách nedávných se nesměly konat žádné eucharistické průvody, církev byla zahnána z veřejných prostor do kostelních zdí. Časy se změnily. Když pojedu s dětmi na Eucharistický kongres, neskončím v budově STB v Olomouci, když jsem s jejich rodiči prý podle jejich obviněním „pořádala pionýrské tábory pro katolickou mládež !“
Den první: 15. květen - Eucharistický kongres dětí
Šla jsem spát ráno v 2:30. Chystala jsem jmenovky, rozdělení do skupinek a transparenty se svatými, aby se mi děti nepoztrácely. V 8 hodin nastupujeme se 75 lidmi do dvou autobusů a jedeme přesně podle pokynů pořadatelů na určené výstupní místo. Přicházíme jako první do Pevnůstky, máme místa k sezení. Zdravím se se známými katechetkami a kněžími, a také se spolusestrou zdislávkou Evou ze Vsetína, hraji si s dětmi na vlak, aby vydržely čekání.
Začínáme zpívat z připravených zpěvníků. Otec Michal stihl ještě vyzpovídat některé malé hříšníky. Slavnost začíná. Jsem dojatá, 6000 dětí na jednom místě! „Mých dětí“, neboť Bůh mi je dal, když jsem mu v mládí odpověděla na povolání k zasvěcenému životu. Děkuji v duchu z celého srdce za těch pomalu 40 katechetických let...
Zpozorním až při kázání Otce biskupa Josefa Hrdličky, protože mluví o tom, co dětem také často říkám a neustále opakuji: o slovech děkuji, prosím, promiň, mám tě rád. Spatřuji v tom pomoc Ducha Svatého pro moji službu dětem a mládeži. A děti, i ti největší „raraši", poslouchali. V duchu činím to, co Otec biskup chce, abychom tato slova používali nejen v našem rodinném a školním životě, ale také v rozhovoru s Otcem nebeským. A tak v duchu děkuji za požehnanou existenci církevních škol, prosím za prominutí, že už jsem na děti někdy netrpělivá, promiň, říkám tomu, s kým mám napjaté vztahy a říkám miluji Tvou církev a všechny její děti. Otec biskup to s dětmi opravu umí: „Je mistrovství světa v hokeji. Když se, děti, do něčeho pouštíme bez Ježíše, hrajeme v oslabení, když jdeme s ním, hrajeme přesilovku!“
Pak si hrajeme v parku. Já se nabídla, že pohlídám batohy. Chci si totiž zdřímnout. Na rozcestí stojí mladý bohoslovec, právě přijatý do 1. ročníku semináře. Bylo po dřímání. Spřátelili jsme se za tu chvíli a po celé další dny jsme se všude potkávali mezi tolika pořadateli! To není náhoda, budu se modlit za jeho povolání, vždyť studuje v budově, kde jsem před 30 lety studovala já! V učebnách, kde jsem poslouchala marxismus - leninismus a vědecký ateismus, jsou nyní kaple! I to je zázrak, na který jsem si zvykli tak, že už za něj ani neděkujeme....
U Svatého Mořice s napětím sleduji, jak si poradí děti ze Šumperka s Pohádkou o Kostelíčku Božího Těla nad Hrabenovem, kterou jsem pro ně napsala podle vyprávění mé babičky. Byli skvělí! Děti z Bludova, Velkých Losin a Šumperka šly do města na zmrzlinu. Děti z Rudy měly slíbenou zmrzlinu na Svatém Kopečku. Uctily jsme Pannu Marii desátkem růžence, 74 zmrzlin po dvou kopečkách bylo odměnou za vzorné chování, a pak jsem si přece s těmi 70 dětmi musela ještě zahrát tradičně na rybáře! Nikdo se neztratil, rodiče si pro děti přišli a já jsem děkovala všem dospělým i Otci Michalovi za jejich lásku a pomoc vést a dovézt všechny až domů. Také ostatní dva autobusy dětí z děkanátu prý šťastně dojely a šumperské včelky se neztratily, protože v úterý už byly u mně v houslích....
Den druhý: 16. květen - Diecézní eucharistický kongres
Nemohla jsem být na přednáškách ani průvodech kvůli nemocné mamince. Šla bych si ráda poslechnout P. Adama Ruckého, kněze, který mě v životě velmi ovlivnil svými duchovními cvičeními. Jedu na Dóm alespoň na mši svatou. „Co udělat proto, aby nám došlo, oč při mši svaté jde, s kým se tu setkáváme, koho přijímáme?“, ptá se svých posluchačů při kázání pan arcibiskup. Dlouho se modlím u hrobu svatého Jana Sarkandra za všechny kněze a jdu sebe i spolusestry zdislávky ihned zapsat do společenství Eucharistická hodina, kterou pan arcibiskup právě založil. Před dvaceti lety jsme se pustili do obnovy církevních struktur, škol, kurie, katechetické služby, charity. Nyní nám nástupce apoštolů připomíná: zajeďte na hlubinu, církev musí žít z eucharistie, jinak všechno naše plahočení a akce nebudou mít požehnání!
Před katedrálou stojí Otec Adam Rucki. Jdu ho pozdravit a těším se, že mi svoje slova zopakuje na Děkanátním eucharistickém setkání 6. června u Kostelíčka nad Hrabenovem....
Den třetí: 17. květen - Uložení ostatků sv. Jana Pavla II. na Svatém Kopečku
Přijíždím na místo, kde jsem se před 20 lety setkala s třiceti mladými lidmi z farnosti se Svatým Otcem Janem Pavlem II. „Včera tu bylo 70 jejich dětí“, myslím si v duchu, „trošku jsme se rozrostli a já stárnu...jsem tak trochu babičkou.“ Pan kardinál Divisz vzpomíná na naše volání: „Otče Svatý Kopeček, plný je tvých oveček!“ Prý se to museli po nás ve Vatikánu naučit, jak to krásně přeložil Otec Slávek, svatý Otec na toto setkání velmi rád vzpomínal - a že jich bylo po celém světě na tisíce! Hluchoněmé děti tehdy hrály pantomimu. Jednu papírovou vlaštovku vítr zanesl ke sv. Otci. Chytil ji a hodil po nás. Nezapomenutelná chvíle! Neuměli jsme polskou píseň, tak nám ji zazpíval. V Hradci už ji s ním zpívalo celé náměstí....Pan arcibiskup z Krakova s dojetím poslouchá olomoucké Střípky, které na toto setkání přišly zazpívat i se svými dětmi na Pouť rodin.
I já patřím ke generaci Jana Pavla II. Mám od něho růženec ze svatořečení sv. Anežky České z Říma, dal mi požehnání. „Nebojte se otevřít svá srdce Kristu.“.To on mi dal odvahu odpovědět na Boží volání.To on svatořečil Paní Zdislavu, ke které patřím... „Můj Pane, dnes i na mne se díváš, tvoje ústa vyslovila mé jméno....“Je to jeho píseň, mého mládí, mého povolání, je mou celoživotní modlitbou a posilou v těžkých i radostných chvílích.
Potkávám po mnoha letech jednu šťastnou maminku tří dětí, která se dlouho nemohla provdat. Inu, přece jen Paní Zdislava umí, říkám si v duchu, když jí za vyslyšení této prosby děkuji. Opět potkávám už potřetí a zdravím „mého“ bohoslovce z parku a pak potkávám dalšího bohoslovce, syna mé kolegyně, jemuž jsem slíbila modlitbu. Vezu ho autem až k semináři a mám radost, že přece jen mladí muži slyší Ježíšův hlas, když „ hledá lidi ochotné jít za ním, aby se stali rybáři duší“.
Tečka ...
Otec Slávek krásně překládal. I on je generace Jana Pavla II. Otec Michal Krajevski z Rudy, můj farář, je z Krakova. I on je generace Jana Pavla II. Dnes v kázání řekl, že na tomto setkání našel směr svého kněžského směřování: chce být knězem rodin a mladých lidí, jako Jan Pavel II. Krásné!
Večer mi kandidátka Eva píše žádost k prvním slibům: Vybrala si řeholní jméno po Janu Pavlu II. !
Duchu Svatý, veď nás na přímluvu svatých: svatého Jan Sarkandra, svaté Zdislavy a svatého Jana Pavla II. ke svatosti! Obnov naše rodiny! Obnov víru našeho národa!
Sestra Lenka Bernadetta Nezbedová
Dílo blažené Zdislavy